Konstauktion

på Svenska Klubben 30 maj 2024

Konstauktion på Svenska Klubben 30 maj 2024
Stacks Image 333
Svenska Klubben inbjuder sina medlemmar, medlemmar i Norska klubben, Konstföreningen, Svenska Sofiaförsamlingen, Rivieraklubben, SWEA, Institut Suédois och Svenska Ambassaden till en konstauktion torsdag 30 maj, 242 rue de Rivoli.

Vi erbjuder till försäljning ett 40-tal verk från vår berömda samling, skapad över åren genom inköp och talrika donationer från medlemmar, vänner, och inte minst från konstnärerna själva.

I samband med att vi snart måste utrymma våra vackra lokaler på rue de Rivoli, vill vi nu ge medlemmarna möjlighet att förvärva konstverk av konstnärer som är nära förknippade med Klubbens historia, bland andra Carl Albert (Andersson), Erik Detthow, Lars Gynning och Hans Hedberg, Ardy Strüwer, Sigvard Bernadotte m.fl.. Inkomsterna från auktionen blir ett bidrag till flytten i oktober.

Objekten med information kan ses nedan. Klicka på bilderna för förstoring.
NÄR ÄR DET VISNING OCH AUKTION?

Förhandsvisning

29 maj kl. 14-18 och 30 maj kl. 11-18.

Auktion

30 maj kl 19. Baren öppnar kl 18. Ett glas vin serveras.
Varje nummer har ett utropspris. En «slagavgift» om 10% läggs till inköpspriset för att täcka vissa extra kostnader.
Samtliga konstverk säljs i befintligt skick.

REGISTRERING
Du kan registrera dig på plats, eller förhandsregistrera dig HÄR.

SÅ LÄGGER DU BUD
Du kan bjuda på förhand HÄR. Ange nummer, titel och Ditt förhandsbud. Om förhandsbudet överstiger utropspriset börjar auktionen med det budet. Om ett annat förhandsbud överstiger ditt, kontaktas du av klubben.

BETALNING OCH AVHÄMTNING
Betalning sker under pågående auktion och inköpta tavlor kan medtas samma kväll, efter betalning via kreditkort. Klubben tillhandahåller inget omslagspapper, så tänk på att ni tar med lämpligt transportmaterial.
Auktionsförrättare: Harald Friberg Presentatör av verken: Peter Olson Koordinator: Ulrika Peppler Barry
Stacks Image 19
1
Gustaf Albert (Andersson)
1866-1905
« Parken i Vaucresson »
Olja pa duk
61 x 36 cm.
Utropspris: 800 €.

Konststudier i Sverige, elev till Carl Larsson, Valand. Bosatt i New York 1887-1890, i Paris 1890-1905. Gift med en (förmögen) fransyska. Medlem av Franska Konstakademien. Tavlan inköpt 1892. Klubben äger även av samma konstnär « Paysage d'hiver... », inköpt 1893.
Stacks Image 102
2
Curt Asker
1930-2015
« X »
Litografi. 38 x 30 cm.
Utropspris: 150 €.
Konststudier i Sverige, lärare på Konsthögskolan. Medlem av Konstakademien. Bosatt i Frankrike sedan 1982. Klubbens stipendiat 1986. Representerad Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum.
Stacks Image 87
3
Nils Asther
1897-1981
« X »
Gouache. 45 x 56 cm.
Utropspris: 200 €.
Inramad. Glas saknas.
Skådespelare. Sverige – Mauritz Stiller,
Hollywood 1927-1958.
En stjärna på Hollywood « Walk fo Fame ».
Stacks Image 137
4
Sigvard Bernadotte 1907-2002
« Silverprofil »
Höjd: 18 cm.
Utropspris: 1.000 €.
Son till Gustaf VI Adolf., Bror till Drottning Ingrid av Danmark Prins, Bertil… Designer (Georg Jensen, Nils-Johan…). Representerad Moderna Museet, Nordiska Museet, Göteborgs Konstmuseum, British Museum, Metropolitan… Verket är en gåva av Martin Rosensohn.
Stacks Image 132
5
Sven Blomberg
1920-2003
« Knoppar och blad »
Olja på duk
60 x 92 cm.
Utropspris: 100 €.
Född i Finland.
Konststudier i Birmingham och Oxford.
Stacks Image 127
6
Stig (Gunnarsson) Deteste
1917-1997
« Det andra livet »
Gouache. 37 x 45 cm.
Utropspris: 100 €.
Bosatt i Frankrike från 1947. Ställt ut i många länder men begränsad produktion. Även gjort fastghetsdekoration. Tavlan skänkt av artisten 1980.
Stacks Image 160
7
Erik Detthow
1888-1952
« Landskap vid Avignon »
Olja på panel
38 x 45 cm.
Utropspris: 500 €.
Konststudier i Sverige och Paris. Bosatt i Paris 1919-1952. Deltagit i diverse Paris-salonger, även som jurymedlem. Deltagit i organisationen av franska utställningar i ett antal europeiska städer. Tavlan i Klubbens ägo sedan 1928. Klubben äger även av samma konstnär « Landskap vid Frösunda ».

Stacks Image 155
8
Anna Lisa (Joy) Egnell
1920-2001
« Flaskorna »
Olja på duk
54 x 73 cm.
Utropspris: 150 €.
Konststudier i Sverige (Otte Sköld), Frankrike (Académie Julian). Frekvent Paris-besökare. Representerad på Moderna Museet, Nationalmuseum. Tavlan i Klubbens ägo sedan 1956.
Stacks Image 150
9
Hans Ekegårdh
1881-1962
« Nue, assise sur fond rouge »
Olja på duk
62 x 51 cm.
Utropspris: 500 €.
Delvis lätt avflagad.
Flyttat till Frankrike 1902. Också musiker (violonist). Ställt ut på Paris-salonger. Representerad Nationalmuseum, Moderna Museet. Gåva av artisten 1932. Klubben äger även av samma artist ett porträtt av Ivar Hellström (1955).
Stacks Image 179
10
Wilhelm von Gegerfelt
1844-1920
« Franskt strandmotiv »
Olja på duk.
38 x 55 cm.
Utropspris: 500 €.
Studerat i Sverige, Danmark, Tyskland. Bosatt i Paris 1872-1888. Nära ansluten till Grez-sur-Loing, Skagen. Ställt ut på ett antal Paris-salonger. Representerad på Nationalmuseum och Göteborgs Konstmuseum.
Stacks Image 174
11
Paul Graf
1866-1903
« Jägare på pass »
Olja på duk.
67 x 78 cm.
Utropspris: 500 €.
Konststudier i Sverige och Frankrike (Ecole des Arts).
Resor Tyskland, Nordafrika, USA… Utställt mycket internationellt. Representerad Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum. Tavlan inköpt 1900. Klubben äger även av samma artist « Jägare med pojke och spårhund ».
Stacks Image 169
12.
Johannes Grimelund
1842-1917
« Västkustlandskap »
Olja. 46 x 65 cm.
Utropspris: 500 €.
Senare, konststudier i Kristiania (Oslo), Düsseldorf, Paris.
Bosatt i Paris 1875-1917. Tavlan inköpt 1893.
Stacks Image 198
13
Lars Gynning
1920-2003
« Sittande katt »
Aubussonvävnad.
103 x 82 cm.
Utropspris: 800 €.
Konststudier i Sverige, Frankrike (Académie Beaux-Arts, A. Lhote). Långa tider bosatt i Paris. Eget galleri i Stockholm. Representerad i ett antal museer och institutioner. Gåva av artisten 1981. Klubben äger även en litografi, « Wimbledon » samt ytterligare en vävnad, utan titel – skänkt av C-Å Sande 2021.
Stacks Image 193
14
Lars Gynning
1920-2003
« Wimbledon »
Litografi (28/350).
39 x 30 cm.
Utropspris: 100 €.
Ej inramad.
Konststudier i Sverige, Frankrike (Académie Beaux-Arts, A. Lhote). Långa tider bosatt i Paris. Eget galleri i Stockholm. Representerad i ett antal museer och institutioner. Gåva av artisten 1981. Klubben äger även « Sittande katt » (Aubussonvävnad), samt ytterligare en vävnad, utan titel - skänkt av C-Å Sande 2021.
Stacks Image 188
15
Charlotte Hamilton 1922-2007
« Utan titel »
Gouache.
63 x 47 cm.
Utropspris: 200 €.
Målare och keramiker. Född i Sverige, död i Frankrike. Representerad Nationalmuseum.
Stacks Image 217
16
Hans Hedberg
1917-2007
« Havssvampen »
Keramik.
Höjd 14 cm.
Utropspris: 1.000 €.
Konststudier i Sverige, Danmark, Frankrike (Académie Colarossi), Italien… Senare bosatt i Frankrike (Biot) med egna ungnar (och elever, bl.a. Chagall). Representerad internationellt i ett antal museer och institutioner, inkl. Nationalmuseum. Gåva av artisten 1959.

Stacks Image 212
17
Paul Hogg
1892-1985
« Les joueurs des cartes »
Olja på duk
60 x 73 cm.
Utropspris: 400 €.
Född i Schweiz. Konststudier i Frankrike (Beax Arts, Académie Colarossi), länge vistats i Nordafrika. Bosatt i Frankrike (Sanary-sur-Mer). Stort umgänge med andra konstnärer (Soutine, Foujita, Zadkine…).
Stacks Image 207
18
Conrad Kickert
1882-1965
« Saint-Hospice-udden »
Olja på panel
63 x 80 cm.
Utropspris: 200 €.
Konstnär, konstkritiker, konstsamlare. Bosatt i Paris, senare Cantal. Ställt ut i sin egen Paris-ateljé, med Braque, Dufy, Matisee, van Dongen, Vlaminck… Målningen är daterad 1937..
Stacks Image 236
19
Sten Lindberg
1913-?
« Rue Montorgueil »
Akvarell, 56 x 38 cm.
Utropspris: 50 €.
Gåva av artisten 1991.

Stacks Image 231
20
Kjell Löwenadler
1905-1993
« Aritzo, Italien »
Gouache, 54 x 45 cm.
Utropspris: 100 €.
Bror till Holger Löwenadler. Konststudier i Sverige, Frankrike, Italien. Har gjort porträtt av sin bror, av Prins Bertil, av Edwin Adolphson… Representerad Nationalmuseum. Tavlan är daterad 1939..
Stacks Image 226
21
Gabriel Nicolet
1856-1921
« La dentellière »
Olja på duk
100 x 68 cm.
Utropspris: 1.000 €.
Konststudier i Liège, Düsseldorf. Arbetat tidvis som korrespondent och tacknare för « London Illustrated News ». Ställt ut i Paris New York... Tavlan är daterad 1900.
Stacks Image 255
22
Erik Norselius
1874-1956
« Bretagnsk köksinteriör »
Olja på duk
61 x 50 cm.
Utropspris: 300 €.
Konststudier i Sverige, Frankrike. Bosatt i Paris från 1896. Ställt ut på ett antal Paris-salonger. Representerad Nationalmuseum. Tavlan är daterad 1930. Klubben äger även ett porträtt av Gustaf Nordling, olja 1930.

Stacks Image 250
23
Sven Rybin
1914-2012
« Afrikanen »
Olja på duk
54 x 44 cm.
Utropspris: 100 €.
Konststudier i Sverige. Långa vistelser i Frankrike, död i Antibes. Ofta utställt på Klubben. Representerad Nationalmuseum. Tavlan är daterad 1956. Klubben äger även « Robert, Klubbens trotjänare », « Protgalaxie », « Träd i solnedgång ».
Stacks Image 245
24
Dagmar (Dadie) Roberg
1897-1966
« Ung afrikanska »
Terrakotta, höjd 32 cm.
Utropspris: 200 €.
Konststudier i Paris. Bosatt i Paris 1925-1946. Många internationella utställningar. Konstverket är daterat 1933. Klubben äger även « Sovande barn » brons, 1933.
Stacks Image 274
25
Eero Snellman
1890-1951
« Louvren »
Olja på duk.
42 x 57 cm.
Utropspris: 500 €.
Finsk. Konststudier i Frankrike, Tyskland, Italien, USA, Mexico… Ateljé i Paris, öppen för finska kollegor. Medansvarig för formgivningen av finska flaggan. Tavlan är daterad 1938.

Stacks Image 269
26
Ardy Strüwer
1939-2023
« Komposition »
Gouache.
24 x 32 cm.
Utropspris: 150 €.
Född i Indonesien. Konststudier i Sverige. Fotbollsproffs, senare skådespelare, musiker… känd TV-profil. Bosatt i Paris efter 1980-talet. Representerad Moderna museet. Gåva av artisten 2005.
Stacks Image 264
27
Olle Svanlund
1909-1996
« Tystnaden »
Olja, 100 x 82 cm.
Utropspris: 200 €.
Konststudier i Tyskland, Danmark, Frankrike (F.Léger, O. Friez). Bosatt i Frankrike en kortare tid. Gift med en konstnär, gemensam ateljé. Representerad Nationalmuseum, Moderna museet, Göteborgs Konstmuseum. Gåva av artisten 1974. Klubben äger också en litografi från 1976, « Cible jaune ».
Stacks Image 293
28
Olle Svanlund
1909-1996
« Le cible jaune »
Olja, duk.
100 x 82 cm.
Utropspris: 400 €.
Lätt skadad i kanten
Konststudier i Tyskland, Danmark, Frankrike (F.Léger, O. Friez). Bosatt i Frankrike en kortare tid. Gift med en konstnär, gemensam ateljé. Representerad på Nationalmuseum, Moderna museet, Göteborgs Konstmuseum. Gåva av artisten 1974. Klubben äger också oljemålningen « Tystnaden ».
Stacks Image 288
29
Umar Tell
1927-2007
« Den blå paletten »
Olja på duk.
100 x 67 cm.
Utropspris: 100 €.
Stacks Image 283
30
Curt Thorsjö
1922-1992
« Eve »
Brons. Höjd 38 cm.
Utropspris: 500 €.
Konststudier i Sverige, Frankrike. Rest mycket. Ett stort antal statyer i svenska parker. Dekor på Karolinska sjukhuset, Stockholm. Representerad på Moderna museet.
Stacks Image 312
31
Ulf Trotzig
1925-2013
« Komposition »
Olja på duk.
45 x 61 cm.
Utropspris: 1.200 €.
Konststudier i Sverige och Frankrike. Bosatt i Frankrike efter 1955. Gift med författarinnan Birgitta Trotzig, ledamot av Svenska Akademien. Representerad på Nationalmuseum, Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum… Tavlan är daterad 1965.
Stacks Image 307
32
Carl Trägårdh
1925-2013
« Montigny-sur-Seine »
Olja på duk.
80 x 116,5 cm.
Utropspris: 2.500 €.
Konststudier i Sverige, Tyskland och Frankrike. Bosatt i Paris och Grez-sur-Loing 1885-1899. Utställt bl.a. på Världsustställningen Paris 1889, USA… Den kände mecenaten, operasångaren J-B Faure* köpte ett antal av Trägårdhs målningar. Representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum… Tavlan är daterad 1896. Klubben äger även « Vallflicka med kor » 1891.
*Avbildad av Anders Zorn
Stacks Image 302
33
Ulla Waller
1916-1997
« Det ljusa fönstret »
Olja på duk.
120 x 130 cm.
Utropspris: 1.000 €.
Konststudier i Sverige, Frankrike. Gift (1943-1973) med skådespelaren Sven Lindberg. Har porträtterat många kända svenskar. Årliga besök i Paris. Tavlan är en gåva av artisten 1974. Klubben äger även « Allén ».
Stacks Image 390
34
Ellis Wallin
1888-1972
« Motiv från Fiskebäckskil »
Gouache.
48 x 67 cm.
Utrop: 200 €.

Konststudier i Sverige, Frankrike. Bosatt i Paris 1920-1933. Deltagit i ett antal Paris-salonger. Representerad på Nationalmuseum, Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum. Tavlan är en gåva av artisten 1930.
Stacks Image 385
35
Ulla Wolfender Josephson
1923-2012
« Monotyp »
Monotyp.
40 x 30 cm.
Utrop: 50 €.

Konststudier i Sverige, Frankrike. Sedan 1944 bosatt i Frankrike. Även tillverkat mattor, scenkläder. Fotograf. Tavlan är en gåva av artisten 1981.
Stacks Image 380
36
Jurgen Wrangel (Jürgen von Wrangel)
1881-1957
« Landskap »
Olja på duk.
54 x 65 cm.
Utrop: 200 €.

Konststudier i Sverige, Frankrike (Colarossi). Bosatt i Paris 1902-1914. Rest (och målat) mycket, ibland i sällskap med Prins Eugen. Många internationella utställningar. Representerad Nationalmuseum Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum… Tavlan är en gåva av artisten 1936.
Stacks Image 352
37
Gustav Bolin
1920-1999
« Komposition »
Litografi (EA)
50 x 50 cm.
Utropspris: 100 €.

Född i Stockholm, död i Antibes. Konststudier i Paris (La Grande Chaumière – Ohton Friez) och bosatt i Paris sedan 1943. Umgänge med Picasso, Giacometti, de Staël… Utställningar i Europa, USA, Japan… Klubben äger även « Blommor ».
Stacks Image 347
38
Gustav Bolin
1920-1999
« Blommor »
Olja. 80 x 80 cm.
Utropspris: 800 €.

Född i Stockholm, död i Antibes.
Konststudier i Paris (La Grande Chaumière – Ohton Friez) och bosatt i Paris sedan 1943. Umgänge med Picasso, Giacometti, de Staël… Utställningar i Europa, USA, Japan… Tavlan har skänkts av fru Simone Bolin. Klubben äger även « Komposition », litografi 1974.
Stacks Image 342
39
Olle Svanlund 1909-1996
« Ögat »
Litografi.
64 x 49 cm.
Utropspris: 80 €.

Konststudier i Tyskland, Frankrike (F. Léger, O. Friez). Bosatt i Frankrike en kortare tid. Gift med en konstnär, gemensam ateljé. Representerad Nationalmuseum, Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum. Klubben äger även « Cible jaune » och « Tystnaden »
Stacks Image 371
40
Bengt Lindström 1925-2008
« Gåva till Ernst Wallin »
Litografi (EA)
56 x 82 cm.
Utropspris: 150 €.
Konststudier i Sverige, Danmark, USA, Frankrike (F.Léger, A.Lhote…). Etablerad i Frankrike 1947. Kontakt med Cobra-rörelsen. Arbetat med olika uttryckssätt – monumentalt, vävnad, konstglas, oljemålning, litografi… Representerad på Nationalmuseum, Moderna Museet… Klubben äger även « Dialog » olja och « Konsul Ernst Wallin » tuschteckning.